Oko 180 tisuća javnih službenika, zaposlenika u školstvu, zdravstvu, kulturi i socijali još uvijek čeka vijest o isplati regresa koji trebaju dobiti najkasnije do kraja lipnja.
Visina regresa, utvrđena Temeljnim kolektivnim ugovorom (TKU) za javne službe, iznosi 1250 kuna, što znači da bi država za isplatu toga prava javnim službenicima trebala pronaći 225 milijuna kuna.
Podsjetimo, Ustavni sud je prošle godine, ne osporavajući bivšoj Vladi pravo da zakonski intervenira u imovinska prava, upozorio da se takav zakon ne može dalje produljivati bez savjetovanja sa strankama Kolektivnog ugovora. Razgovori nisu daleko odmakli, a Vlada nije donijela nikakav propis kojim bi prava iz TKU-a mogla dalje 'legalno' uskraćivati, piše Slobodna Dalmacija.
Temeljni kolektivni ugovor na snazi je do prosinca ove godine, a jedino što Vlada još može učiniti je donijeti posebnu uredbu o stopiranju isplate regresa. U trenutnim (političkim) okolnostima za to ne postoje naznake, a i nema nikakvih zakonskih i drugih prepreka da se regres ne isplati, kaže Željko Stipić, predsjednik školskog sindikata "Preporod": "Nalazimo se u situaciji da je obveza neupitna, a jasno je da novac nije osiguran. Vlada, ma koja god ona bila, to pitanje može riješiti samo na dva načina: jeftinijim, a to je da ispoštuje TKU i pronađe novac, bilo preraspodjelom proračunskih sredstava, posezanjem u rezerve i slično, ili skupljim, a taj je da ćemo biti prisiljeni podići sudske tužbe zbog kojih bi se taj trošak mogao udvostručiti.“
Predsjednica Sindikata djelatnika socijalne skrbi, koji broji oko 5200 članova, Jadranka Ivezić kaže: "Održali smo sastanak u Ministarstvu socijalne politike i mladih, kod ministrice Bernardice Juretić, na kojemu nam je rečeno kako novca za isplatu regresa u proračunu nema. Kada smo najavili da ćemo podići tužbe, rečeno nam je kako će 'onda novca biti'".
Isplatu očekuju i u sindikatima zdravstva te kulture, a iako državni službenici ove godine nemaju prava na regres (budući da je u dodatku njihova Kolektivnog ugovora još na snazi zabrana isplate tog prava) Siniša Kuhar, glavni tajnik Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika, kaže kako će pratiti razvoj događaja: "Prema dodatku, ne možemo tražiti isplatu regresa. Međutim, ako on bude isplaćen javnim službenicima, imamo se pravo pozivati na načelo jednakosti i zatražiti da regres dobiju državni i lokalni službenici i namještenici." Policajaca, carinika, vatrogasaca i ostalih državnih i lokalnih službenika je oko 60 tisuća.