Hrvatskoj su se ulaskom u EU otvorile brojne mogućnosti. Među njima još se uvijek ističe pristup tržištu od pola milijarde ljudi, fondovi, slobodno kretanje kapitala, ali i ljudi.
Gledamo li od 2012. kada Hrvatska nije bila članica Unije pa do kraja 2015. kada već imamo punopravno članstvo (gledajući kalendarske godine), turizam je rastao i po broju noćenja, i po broju dolazaka, ali i po prihodima, piše Dnevnik.hr.
Turizam
Dolasci 22 posto, noćenja 15 posto, a prihodi su veći u cijelom tom razdoblju za 16 posto. Najviše je rastao broj gostiju iz Velike Britanije, Mađarske, Poljske.
Uvoz i izvoz
Ako uspoređujemo 2012 i 2015. godinu, uvoz poljoprivrednih proizvoda je rastao za 27% te iznosi više od 2 i pol milijarde dolara. U istom je razdoblju rastao i izvoz, za 24 posto. Međutim, i izvoz i uvoz su se nešto više orijentirali prema drugim članicama, ali tu ne smijemo zaboraviti i izlazak iz CEFTE, ali i ruske sankcije.
Graditeljstvo
Među sektorima, najgore je prošlo graditeljstvo. Nije došlo do napretka, i to zbog nekoliko razloga, visoka cijena rada, nije bilo velikih investicija financiranih iz EU, a tvrtke nisu dovoljno surađivale kod nekih većih natječaja.
Ovo su sve podaci koje je obradila Hrvatska gospodarska komora.
A kako bi tvrtke ocijenile trogodišnje članstvo?
HGK napravila je i istraživanje među 200 tvrtki.
Na pitanje jesu li počeli izvoziti na tržište EU, njih 67 posto reklo je 'ne'.
Čak 84 posto ispitanih nije pronašlo novog partnera za suradnju, 80 posto ih nije smanjilo izvoz na treća tržišta, ali je zato njih 90 posto odgovorilo kako je hrvatskim radnicima olakšan pristup na EU tržište rada.
Možemo zaključiti kako se nismo baš pretrgnuli. Primjerice, mi smo tek na 59 posto prosjeka Europske unije po razvijenosti, od nas su nerazvijenije jedino Bugarska i Rumunjska, a po nezaposlenosti smo druga najlošija članica.