Strani ulagači smatraju i da je gospodarstvo opterećeno brojnim dodatnim, parafiskalnim troškovima koji se moraju platiti, a nisu jasno povezani s poslovanjem.
Pravna nesigurnost, porezne obveze, parafiskalne naknade, javna uprava i pravosuđe, pitanje rada te pristupa financijskim sredstvima ključna su područja na kojima su potrebni pomaci kako bi se poboljšala poslovna klima te privukla strana ulaganja, zaključci su ovogodišnje Bijele knjige koju je u utorak predstavilo Udruženje stranih ulagača u Hrvatskoj (FIC), prenosi Politika plus.
U FIC-u drže da su najveći problemi Hrvatske u poboljšanju uvjeta za poslovanje česte promjene u pravnom okruženju, posebice poreznih zakona, uz neujednačena rješenja raznih razina poreznih vlasti.
Strani ulagači smatraju i da je gospodarstvo opterećeno brojnim dodatnim, parafiskalnim troškovima koji nisu jasno povezani s poslovanjem.
Lošim ocjenjuju i trajanje sudskih postupaka, ali i ponekad tretman na lokalnim razinama koji je potpuno različit od nacionalne.
Upozoravaju da je Zakon o radu i dalje krut i neodgovarajući, a pristup financijskim sredstvima otežan.
Ipak, predsjednik FIC-a te predsjednik Uprave Siemensa Mladen Fogec istaknuo je da ga vesele najave Vlade o planiranim mjerama, jer se podudaraju s nalazima i preporukama stranih ulagača.
"Mislim da Vlada ovaj put ne bi trebala iskoristiti ni 100 dana, nego u prvih sedam ili mjesec dana krenuti s reformama. Veseli nas što smo čuli najave reforme poreznog sustava, jer to je točno ono što mi govorimo. Ostaje vidjeti hoće li se to i ostvariti, da ovaj puta ne ostane samo na deklarativnoj razini", rekao je Fogec.
Pritom je kao neke od najhitnijih mjera koje bi nova Vlada trebala poduzeti naveo one za uklanjanje pravne nesigurnosti, koja uvelike odbija strane ulagače. Sudski procesi traju predugo, odluke moraju biti konzistentne i ne smiju se primjenjivati retroaktivno, rekao je Fogec.
Na drugom je mjestu porezna reforma, a na trećem stavljanje na raspolaganje kapitala poduzetnicima da bi se mogli razvijati, posebno start up kompanijama. Tu je i reforma javne uprave, odnosno smanjenje birokracije i ubrzavanje svih procesa.