Europska unija treba krenuti putem decentralizacije i proces odlučivanja u pojedinim područjima vratiti državama članicama ukoliko želi opstati i napredovati, kaže dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Oliver Hart.
Hart je za španjolsku agenciju EFE ocijenio da 'decentralizacija' danas predstavlja ključnu riječ europske politike i da je Bruxelles 'otišao predaleko u centralizaciji moći'.
"Ukoliko (Bruxelles) napusti ovaj trend, EU može preživjeti i procvasti, ako ne, može propasti", rekao je.
Profesor na Sveučilištu Harvard u intervjuu inzistira da članice EU nisu 'dovoljno homogene' da bi tvorile jedinstveni entitet, te da je pokušaj pretvaranja EU-28 u jedinku 'pogreška', piše Lider.
Hart kaže da zabrinutost država članica oko centralizacije moći u Bruxellesu treba adresirati kroz vraćanje pojedinih nadležnosti nacionalnim vladama, ali i da EU treba zadržati kontrolu nad 'nekim važnim područjima' kakva su slobodna trgovina i sloboda kretanja radnika za koju kaže da mu se 'osobno dopada'.
Ekonomist je ponovio svoje gledište da je uvođenje jedinstvene valute 'bila pogreška' u čemu danas ima podršku velikog broja kolega.
'Ne bi bilo nimalo tužno' kad bi u budućnosti Europa napustila euro, rekao je i dodao da su Britanci bili 'vrlo oštroumni' u odluci da ga ne usvoje.
Hart, naturalizirani Amerikanac rođen u Britaniji, također izražava zabrinutost predloženim politikama novoizabranog američkog predsjednika Trumpa, uz posebno snažnu kritiku svakoj nakani da se umanji ili oslabi financijska regulacija.
Hart je s kolegom Bengt Holmströmom dobio Nobela za rad na "teoriji ugovora" koja pokriva sve od plaća izvršnih direktora do privatizacije.