Teo Žikić napravio je prvi riječki električni automobil. Trenutno u svojoj radionici razvija električni off-road motocikl koji planira ponuditi tržištu, ali glavna komercijalna priča trebala bi biti proizvodnja električnih automobila za koje su zanimanje već pokazale gradske tvrtke.
"Vozim biciklistički downhill i motokros, a od djetinjstva obožavam sve što ima veze sa strujom i naprednim tehnologijama. Spojio sam te dvije ljubavi u jednu i tako je krenulo sastavljanje električnih vozila", priča za Novi list Teo Žikić, tvorac prvog riječkog električnog automobila, nedavno javnosti predstavljenog na Korzu.
Po struci elektrotehničar, prije niti godinu dana u prostorima RRA Porin, Žikić je pokrenuo tvrtku TORP (skraćenica najpoznatijeg riječkog izuma – torpeda).
Posao kod Rimca
"Odrastao sam u Rijeci, tu sam želio živjeti i raditi i zbog toga sam se vratio i pokrenuo ovaj posao. Završio sam elektrotehničku školu, nakon čega sam upisao elektrotehniku na Tehničkom fakultetu u Rijeci, ali već nakon prve godine sam odustao od studiranja. Naprosto je tamo bilo previše zastarjele teorije", kaže Žikić.
Nakon prekida studija radio je kao brodski električar, pa zatim u jednoj riječkoj tvrtki koja se bavila suvremenim tehnologijama poput 3D printanja, a nakon toga dobio je posao u Rimac Automobilima.
"U to vrijeme sam već vozio downhill biciklom, što je moja velika strast, pa sam praktički u kućnoj radinosti sastavio električni bicikl. Poslao sam slike i opis tog bicikla Rimcu, koji mi je poslao kratak odgovor, bolje rečeno, pitanje – da li tražim posao? Tako sam dobio posao kod Rimca, nije ga zanimalo ni imam li diplomu fakulteta ni moj CV, električni bicikl bio mu je dovoljna referenca da me zaposli. Tamo sam radio prvo na električnim biciklima, zatim na električnim automobilima, a na kraju u odjelu razvoja", priča Žikić, dodajući kako je bio vrlo zadovoljan radom i uvjetima kod Rimca, ali ga je cijelo vrijeme mučila želja da se vrati u Rijeku.
"Da je Rimac u Rijeci, vjerojatno bih i dalje tamo radio. Sa suprugom i djetetom tada sam preselio u Zagreb, ali nam iz nekog razloga nikad nije "legao" život tamo. Htjeli smo se vratiti u Rijeku. Zbog toga sam odlučio pokušati s vlastitim biznisom i proizvodnjom električnih vozila", priča Žikić.
U pokretanju posla, od presudne mu je važnosti bila potpora Riječke razvojne agencije Porin, u čijim prostorima njegova tvrtka posluje.
Iako TORP surađuje i s jednim njemačkim proizvođačem motocikala za motokros, glavna komercijalna priča ipak bi trebali biti električni automobili.
"Ovaj auto koji smo proizveli je 'showcase', da se priča zakotrlja. I zakotrljala se. Očekujemo da će u prvom redu komunalci i tvrtke u vlasništvu grada naručiti nekoliko ovakvih vozila. Otkad je cijela priča dospjela u medije javilo nam se i nekoliko potencijalnih kupaca, fizičkih osoba, koji su također zainteresirani za ovakvo vozilo. Električni auti imaju niz prednosti, od vrlo niske cijene punjenja – automobil može prijeći 100 kilometara uz trošak od sedam do deset kuna po jeftinijoj tarifi, do smanjenih troškova održavanja. Što se tiče baterije, njen kapacitet na 100 tisuća kilometara pada na 80 posto, i taj kapacitet pada s kilometražom. U određenom trenutku bateriju treba zamijeniti, no ne mijenja se sve, nego baterijske ćelije, koje opet ne idu na otpad, nego je za njih moguće dobiti oko trećine cijene novih, jer je njihov kapacitet sasvim dovoljan za neke druge namjene", objašnjava Žikić.
Prvi riječki električni automobil
Komercijalna proizvodnja električnih automobila u TORP-u uskoro bi mogla krenuti, ostvare li se najave riječkog gradonačelnika Vojka Obersnela o interesu gradskih tvrtki za nabavkom riječkih električnih automobila, što bi bio pravi vjetar u leđa mladom riječkom poduzetniku.