Manjak radnika, i to onih s vještinama, Britanci žele nadoknaditi angažiranjem nezaposlenih osoba starijih od 50 godina.
Osiguravatelj Aviva, banka Barclays, zadruga Co-op, IT korporacija Atos i lanac ljekarni Walgreens Boots Alliance do 2020. povećati će udio zaposlenika starijih od 50 godina za 12 posto i promovirati takvo zapošljavanje objavljivanjem strukture dobi svojih zaposlenika, a zato neće dobiti nikakvu novčanu potporu. Tijekom pet sljedećih godina namjeravaju otvoriti milijun novih radnih mjesta za ovu ugroženu skupinu.
Naime, dok će se u Velikoj Britaniji do 2020. otvoriti 14,5 milijuna novih radnih mjesta, a na tržište rada ući samo oko sedam milijuna mlađih radnika, Britanci hitno traže način kako popuniti tu prazninu. S druge strane, ostati bez posla u 50. godini u Hrvatskoj gotovo u pravilu znači dugotrajnu nezaposlenost i socijalnu pomoć, piše Večernji list.
Britanci računaju da iskusni radnici imaju vještine i iskustvo kojih je njihovo tržište gladno, ali i da zastupljenost različitih dobnih i društvenih skupina u timu poboljšava rezultate poslovanja. U hrvatskim je tvrtkama stopa zaposlenika starijih od 50 vrlo niska – između 10 i 20 posto, a jedna od nedavno predstavljenih Vladinih mjera zapošljavanja za ovu godinu obuhvaća i njih. Od 1,5 milijardi kuna za cijeli program, 650 milijuna kuna doći će iz Europskog socijalnog fonda, a poslodavcu se financira 50 posto troška minimalne bruto plaće od 3839 kuna do šest mjeseci za puno radno vrijeme, a do devet mjeseci za nepuno radno vrijeme. No i od ugroženih ima ugroženijih, a među starijima od 50 položaj žena teži je nego muškaraca.
"Nad njima se provodi jedna vrsta nevidljive diskriminacije; nitko neće reći da su prestare na razgovoru za posao, ali to je glavni razlog odbijanja. No događa se i da se javno izrekne da žele mlađu, atraktivniju osobu", upozorava Mladenka Šarić, predsjednica udruge "Žene 50+", te dodaje da često izostaje i potpora obitelji i okoline koja žene, češće nego muškarce, lakše vidi u kući.
Udruga zato sljedeće jeseni pokreće seriju edukacija za žene s idejom, besplatnih za one koje su ostale bez posla, a starije su od 50 godina. Cilj je pružiti im pomoć u pokretanju startupa. Udruga svoje minimalne troškove kani pokriti uz pomoć donacija i društvenih veza te volonterskim angažmanima.
"Izabrat ćemo među polaznicama 10-ak žena s projektima koji imaju realni temelj i pomoći im napraviti poslovne planove i naći izvore financiranja, naučiti ih kako pristupiti tržištu i doći do kupaca", najavljuje Šarić. Dodaje da se tržište neće otimati ni za muškarce starije od 50, no njih će društvo barem rjeđe obeshrabrivati.