Europski parlament danas je izglasao prijedlog kojim traže od Europske komisije da razmotri ukidanje ljetnog računanja vremena, odnosno da cijele godine vrijedi zimsko računanje vremena.
Euro-parlamentovim prijedlogom ukinulo bi se micanje kazaljke u ožujku, što znači da bi ljetnih večeri noć padala jedan sat ranije, ali bi zato svitalo isti taj jedan sat ranije.
Vezano: Popodne odluka, hoće li se ukinuti pomicanje sata?
Odluka o ovome je na Europskoj komisiji, izvršnoj vlasti Europske unije, koja dosad nije bila sklona ovoj promjeni.
Inače, ako bi se mijenjao sistem, onda bi promjena vrijedila za cijelu Europsku uniju.
Studija Euro-parlamenta iz listopada prošle godine pokazala je da ljetno računanje vremena koristi transportnoj industriji, pomaže kod vanjskih slobodnih aktivnosti i smanjuje potrošnju energije, ali i remeti bioritam ljudi zbog čega dolazi do raznih zdravstvenih tegoba.
"Ako EU ukine pomicanje sata i Hrvatska će se prilagoditi"
Hrvatska će se, doznaje Jutarnji list iz izvora u Banskim dvorima, prilagoditi EU, što znači da će ukinuti pomicanje sata ako se donese takva odluka. U skladu s tim, Vlada će, neslužbeno se doznaje, revidirati Uredbu o ljetnom računanju vremena koju je nedavno donijela u skladu s važećom direktivom za nekoliko godina unaprijed, odnosno za 2018., 2019., 2020. i 2021. godinu.
U obrazloženju te uredbe navodi se kako je u Hrvatskoj računanje vremena uređeno Zakonom o računanju vremena kojim je propisano da u RH vrijedi vrijeme koje odgovara svjetskom usklađenom vremenu uvećanom za jedan sat (srednjoeuropsko zonsko vrijeme) te da se u odnosu na to vrijeme uvodi ljetno računanje pomicanjem za jedan sat unaprijed.
"Brojne studije, uključujući i onu koju je dao izraditi Europski parlament u listopadu prošle godine, nisu uspjele dokazati nikakve pozitivne efekte promjene sata, no utvrdile su negativne efekte na ljudsko zdravlje, poljoprivredu i sigurnost u prometu. Prednosti takve prakse su marginalne, dok su negativne posljedice za zdravlje mnogo ozbiljnije nego što smo dosad smatrali", rekao je zastupnik zelenih Davor Škrlec.
Zastupnica HDZ-a Dubravka Šuica u raspravi je naglasila kako se zalaže za ljetno računanje vremena, no cijeli problem treba dodatno istražiti. "Potpisala sam amandman kojim tražimo preispitivanje računanja vremena i daljnju analizu točnih čimbenika utjecaja na ljudsko zdravlje, no zalažem se za to da se uvede jedinstveni sustav računanja vremena na razini Europske unije. Podržavam istraživanje, ali osobno se zalažem za ljetno računanje vremena i vjerujem da će rezultati istraživanja to i dokazati", rekla je Dubravka Šuica.
Izvor: monitor.hr, jutarnji.hr