Životna sreća nije uvijek povezana s brojem sati koje svakog tjedna provodimo na poslu.
Vjerojatno ste i sami, barem jednom tijekom svog radnog vijeka, u glavi odigrali scenarij prema kojem bi vaš život bio puno jednostavniji i sretniji kada biste morali manje vremena provoditi na poslu. Ideja da bi lagodnije živjeli u svijetu s manjim brojem radnih sati, dolazi nam prirodno. Sasvim je logična, zar ne? Podaci Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) i Svjetskog izvješća o sreći (WHR) za prošlu godinu potiču na razmišljanje o toj tvrdnji, piše Profitiraj.hr.
Finci su najsretniji, a ne rade najmanje
Razina sreće mjerena je prema nekoliko pokazatelja: BDP-u, društvenoj potpori, očekivanom trajanju života u punom zdravlju, društvenim slobodama, velikodušnosti i odsustvu korupcije. Na vrhu liste zemalja prema razini sreće nalazi se Finska, u kojoj radni tjedan broji 36 sati. Jednako dug (ili kratak, kako se već uzme) radni tjedan imaju radnici u Italiji, međutim na listi zemalja rangiranih prema razini sreće, Talijani se nalaze tek na 47. mjestu.
Zemlja s najnižim prosječnim brojem radnih sati – Nizozemska (29 sati) pozicionirala se na 6.mjesto ''ljestvice sreće'', a ispred njih se nalaze Švicarci koju u prosjeku tjedno na poslu provode 5 sati više.
Turska i Kolumbija nalaze se na 74. odnosno 37. mjestu prema WHR-u, a u obje te zemlje radni tjedan je jednako dug – iznosi 48 sati.
Hrvati su po pitanju sreće - u sredini
Pitate se, gdje je tu Hrvatska? U prosjeku tjedno radimo 37,5 sati (40 sati od kojih oduzmemo 2,5 sata predviđenih za dnevnu, polusatnu pauzu), a po pitanju sreće nalazimo se na 75. mjestu, od ukupno 156 zemalja obuhvaćenih istraživanjem.
U zaključku, možemo reći da pitanje životne sreće ne ovisi o tome koliko sati u tjednu radimo, već kako, zašto i za što radimo.