Evo što kažu propisi HZZ-a.
Prema podacima koje je danas objavio Večernji list, državne potpore za očuvanje radnih mjesta dobit će gotovo 600 tisuća radnika, a travanjske potpore tvrtkama iznose oko 2,5 milijardi kuna.
Gledajući sveukupno, država bi za potpore poslodavcima tijekom planiranog tromjesečnog razdoblja, od ožujka do svibnja, poslodavcima trebala isplatiti između sedam i sedam i pol milijardi kuna.
Kao što je poznato, navedene potpore mogu koristiti svi poslodavci kojima je zbog posebnih okolnosti uvjetovanih koronavirusom narušena gospodarska aktivnost, no pritom se postavlja pitanje: Što je s poslodavcima koji tijekom perioda korištenja potpora nastavljaju zapošljavati nove radnike?
Imaju li oni pravo na mjesečnu naknadu za djelatnike koje su zaposlili za vrijeme krize i time povećali svoje 'brojčano stanje'?
Prema informacijama objavljenim na stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, odgovor je jednostavan – nemaju.
Kao što sam naziv govori, potpore za očuvanje radnih mjesta služe upravo toj svrsi – zadržavanju postojećih radnika, i nisu namijenjene za nova zapošljavanja.
Dakle, ako tvrtka koja koristi državne potpore za zaposlenost odluči zaposliti novog djelatnika i time povećati ukupan broj zaposlenika, trošak njegove plaće će u potpunosti snositi sama.
S druge strane, ako iz nekog razloga poslodavca napusti radnik za kojeg je ranije zatražio i dobio državnu potporu i na upražnjeno mjesto odluči zaposliti novu osobu, u tom slučaju 'novi' zaposlenik nastavlja primati potporu radnika koji je napustio tvrtku.
Naime, u tom slučaju se ne povećava broj zaposlenika već je došlo do 'zamjene' radnika i tvrtka nastavlja koristiti ranije dobivenu potporu, pojašnjavaju iz HZZ-a.