Iz iskustva kompanije eWyse.
Digitalni edukacijski sadržaji u vrijeme rada na daljinu postaju sve popularniji, a kako produkcija e-učenja spada u vrlo specifičnu digitalnu nišu, netokracija je iskoristila priliku razgovarati s domaćom agencijom koja se već plasirala u svjetske vode sa svojim eLearning vještinama.
Riječ je o hrvatskoj eWyse agenciji, koja se baš u jeku pandemije našla među top 10 brzorastućih eLearning poslovanja u svijetu po ocjeni vodećeg međunarodnog portala za e-učenje, Elearning Industry.
Alternativa kroz online sadržaj
Nakon škole i fakulteta učimo na poslu, različitim ustanovama i udrugama, ali i konferencijama, a danas postoji napretek tehnologija koje pojednostavljuju i unaprjeđuju edukacijski sadržaj te nam omogućavaju da lekciji pristupimo kad god i kako god nam odgovara. Međutim, da bi ta ista tehnologija iznjedrila lekcije koje nam na intuitivan i interaktivan način mogu prenijeti gradivo, potrebno je malo više od toga da nasnimimo jednog stručnjaka u tvrtki i objavimo video na YouTubeu ili složimo prezentaciju u PDF-u i nazovemo to ebookom za internu edukaciju.
Osnivač eWysea, Mario Buljan, je objasnio što sve obuhvaća eLearning te kako se razvija takav sadržaj, a sve kroz primjer projekta za Mercury Processing Services International, o čemu nam je više rekla i HR management specijalistica iz Mercury PSI, Ivona Drezga.
eWyse tim je uspio skrojiti metode i procese uz pomoć kojih se doslovno integriraju s klijentom te postanu njihov “remote elearning development team”.
Ni ne sluteći nadolazeću situaciju, prvi tečaj koji je Mercury PSI od eWysea naručio, a koji je isporučen u studenom 2019. bio je zapravo “Work From Home”. Pa iako bi prije godinu dana na tečaj o radu od doma možda samo odmahnuli rukom, činjenica je da smo se svi u ožujku našli u situaciji da se preko noći moramo prebaciti u remote način rada. Osim nedovoljno iskustva u radu od doma, takav rad je za mnoge tvrtke otežan zbog prirode posla i niza sigurnosnih uvjeta.
Za jednog kartičnog procesora poput Mercury PSI-ja, remote krije puno više začkoljica nego se čini na prvu. Providencom, ili jednostavno dobro tempiranim proaktivnim odlukama, Mercury PSI je s eWyseom tečajem riješio stvari taman na vrijeme. No, prije toga prošli su mnogo internih pokušaja da shvate koliko sastojaka zapravo ulazi u sadržaj koji će zaposlenici zbilja htjeti koristiti.
.ppt i .pdf teško će ikojeg zaposlenika angažirati
Kao mnoge tvrtke i Mercury PSI je već neko vrijeme bio zainteresiran za e-učenje, a kod njih se želja da po tom pitanju nešto i učine razbuktala prije otprilike dvije godine, s projektom interne razmjene znanja. Tada su iznajmili eLearning platformu na kojoj bi mogli izgraditi bazu znanja te su od svega imali velika očekivanja, objašnjava mi Ivona. Mislili su kako će sami moći kreirati online sadržaje i nuditi ih zaposlenicima u svrhu individualnog razvoja:
Prvo je to krenulo od postavljanja jednostavnih nazovimo „tečajeva“ na bazi .pdf ili .ppt dokumenata koji su bili jasno strukturirani i imali su svoj smisao. Ti tečajevi su imali čak i provjeru znanja, međutim, kroz takvu strukturu sadržaja nismo mogli postići dinamiku, interakciju i angažman polaznika.
S obzirom na to da interno nismo imali znanja kako kreirati zanimljiv, interaktivan i kreativan on-line sadržaj, polaznici nisu imali želju samoinicijativno pristupiti eLearning platformi i pogledati neki tečaj. Tako je eLearning platforma samo ostala alat za pohađanje obveznih tečajeva koji su se zbog lokalne regulative ili mandata koji su nam dani, morali odrađivati na godišnjoj razini.
Scenarij, igrifikacija, naracija, grafički dizajn, multimedijalni elementi…
Kroz taj projekt shvatili su da takva baza znanja donosi velike potencijale i mogućnosti, no postali su svjesni da moraju outsourcati kreiranje eLearning sadržaja ako žele da to ispadne kako treba. Za domaći eWyse upravo je to trenutak gdje su našli svoj market fit.
Jer za one globalne i domaće klijente koji žele nešto više, dodaje Mario, produkcija kvalitetnog eLearninga je kompleksan posao koji uključuje uigran timski rad stručnjaka različitih ekspertiza koje klijenti često nemaju interno na raspolaganju. Od learning arhitekata, developera i grafičkih dizajnera do motion graphics stručnjaka, copywritera i testera, sve navedeno treba “uglazbiti” kroz projektni menadžment zajedno sa svim dionicima u projektu od strane klijenta, ističe:
Izazov za naše klijente nastaje kad postojeće znanje treba pretvoriti u digitalni oblik, učiniti ga zanimljivim i prilagoditi ga za distribuciju ciljanoj publici digitalnim kanalima. U tom procesu treba voditi računa o puno faktora kao što su scenarij, igrifikacija, naracija, grafički dizajn, multimedijalni elementi (animacija, video), microlearning načela, mobilna responzivnost, lokalizacija na više jezika, i tako dalje.
Cijeli članak pročitajte na Netokraciji.