Time se signalizira oporavak od šoka izazvanog pandemijom, tvrde iz agencije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu.
FAO-v indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda porastao je u listopadu za 3,1 bod u odnosu na revidiranu vrijednost u rujnu, na prosječnih 100,9 bodova, najvišu razinu od siječnja.
Kako prenosi N1, cijene žitarica poskočile su 7,2 posto u odnosu na rujan, izračunali su u FAO-u, navodeći rast izvoznih cijena pšenice zbog smanjene ponude. Cijene kukuruza dosegnule su najvišu razinu u više od šest godina, potaknute snažnom potražnjom iz Kine.
Porasle su i cijene stočnog ječma i sirka, dok je riža osjetno pojeftinila, bilježi FAO.
U usporedbi s prošlogodišnjim listopadom cijene žitarica više su za 16,5 posto.
Još su snažnije u listopadu poskočile cijene šećera, za 7,6 posto u odnosu na rujan, prije svega zbog očekivanog pada proizvodnje šećera u Brazilu i Indiji, dva najveća proizvođača šećera, s obzirom na oskudne padaline.
Indeks cijena mlijeka i mliječnih proizvoda popeo se u listopadu za 2,2 posto, poduprt ponajprije poskupljenjem sira.
Cijene biljnih ulja porasle su 1,8 posto, odražavajući poskupljenje palminog i sojinog ulja, dok su cijene repičinog ulja naglo pale zbog neizvjesne potražnje u Europskoj uniji.
Blago su listopadu pale samo cijene mesa, za 0,5 posto u odnosu na rujan, deveti mjesec zaredom, pritisnute kineskom zabranom uvoza svinjetine iz Njemačke nakon otkrivanja zaraze afričke svinjske kuge.
FAO sa sjedištem u Rimu je najavio da su žetve žitarica u svijetu i nadalje na putu da u 2020. dosegnu rekordnu razinu, iako je nešto potkresao svoje prethodne procjene.
Izvor: N1