Necijepljeni će morati raditi od kuće, a nije isključeno da će dio njih dobiti i otkaz, smatraju u Izraelu.
Globalni predvodnik u kampanji cijepljenja – Izrael – suočava se s novim izazovom: kako uravnotežiti prava onih koji još nisu cijepljeni ili se ne žele cijepiti s obzirom da poslodavci najavljuju kako im takve osobe nisu poželjni zaposlenici.
Kako piše Reuters, polovica Izraelaca dobilo je barem jednu dozu cjepiva protiv koronavirusa, a vlada je prošlog tjedna započela s otvaranjem gospodarstva, nakon godinu dana restrikcija i rada od kuće, prenosi Poslovni dnevnik.
Uvertira u otkaze
Međutim, neki dijelovi gospodarstva zatvaraju vrata onima koji nisu cijepljeni, bilo da se ne žele cijepiti iz uvjerenja ili zdravstvenih razloga. Primjerice, dio kompanija planira zabraniti necijepljenim radnicima dolazak u uredske i poslovne prostore, pa skupine za zaštitu ljudskih prava smatraju kako je to uvertira i u podjelu otkaza. Sindikati pak predlažu kompromisno rješenje – testiranje svakih 72 sata.
“Već sam se pomirila s činjenicom da neću biti pozvana na neka događanja ili da će mi biti dopušten ulazak u neke prostore”, kaže Hila Bar, vlasnica tvrtke koja se ne namjerava cijepiti jer je skeptična prema medicinskoj znanosti. Izraelska kampanja cijepljenja, već čuvena u svijetu po svojoj dinamici, nije obvezna.
S obzirom da je Izrael tako daleko došao u procjepljivanju, ostale države pomno prate njegova iskustva kako bi uvidjele kako riješiti pitanje ravnoteže između prava pojedinca i zaštite javnog zdravlja.
“Svatko tko nije cijepljen ostat će po strani”, nedavno je upozorio ministar zdravstva Yuli Edelstein. On je jasno poručio kako su nedavno uvedene potvrde o cijepljenju, a koje omogućuju neograničeno korištenje teretana te ulazak u kino-dvorane i turistička središta duž Mrtvog mora, dio inicijative za promociju imunizacije.
Izvor: Poslovni dnevnik