Nakon što je osnovao nekoliko uspješnih startupa (Netflix je bio sedmi), Marc Randolph se posavjetovao što bi poduzetnici čija ideja naiđe na reakciju “to nije moguće” trebali reći.
Kada je Marc Randolph osmislio ideju zbog koje je stvoren Netflix, prva reakcija koju je dobio od ljudi u okruženju, uključujući njegovu suprugu, bila je da to nikada neće uspjeti- prenosi Profitiraj.hr.
Suosnivač i prvi direktor Netflixa o ovome je napisao i knjigu u kojoj navodi da je gotovo svaki poduzetnik imao iskustvo kao on. Osmisle nešto, otrče da podjele s najbližima, a od njih dobiju gotovo uvijek isti odgovor: “To neće uspjeti nikada”.
“Nitko ništa ne zna”, prijedlog je ovog uspješnog poduzetnika.
Ključ za razumijevanje startupa
Marc Randolph kaže da je ova fraza “Nitko ništa ne zna” upravo ključ za razumijevanje startupa.
Ovo je shvatio nakon čitanja knjige holivudskog scenarista William Goldmana koji je objasnio svoje mišljenje tako što je usporedio projekte koji imaju visok budžet i velika očekivanja i projekte za čiji je budžet izdvojeno veoma malo novca. Prvi uglavnom propadaju, dok su drugi vrlo uspješni, prenosi Bizlife.
Ovo je po njemu dokaz da nitko ništa ne zna. Mi možemo nagađati da će film biti uspješan, ali zapravo nitko ništa ne zna.
Vjerujte svojoj ideji i isprobajte je
Prema Randolphu saznanje da nitko ništa ne zna može biti izvor ohrabrenja.
– Jer, ako nitko ništa ne zna, ako je zaista nemoguće znati unaprijed je li neka ideja dobra, onda bi svaka ideja mogla biti baš ta koja će uspjeti – rekao je.
Morate vjerovati da je vaša ideja baš ona prava i biti spremni da istupite, isprobate je i riskirate da ne uspije.
– Postoje loše ideje. Ali ne znate je li ideja loša – dok je ne probate – smatra poduzetnik.
Na primjer, originalna ideja za Netflix bila je loša – pokrenuli su startup kao internet prodavaonicu videa. Prodaja kaseta putem Interneta nije imala smisla, a kasnije se dokazalo da su prodaja i iznajmljivanje kaseta eksperiment kojim se gubio novac.
Model pretplate je taj koji je spasio Netflix, ali to nije bilo nešto što bi neko mogao predvidjeti kada je pokrenuo kompaniju. Na model pretplate stigli su tek nakon godina pokušavanja drugih stvari.
Pa što onda? Započnite!
– Najbolji korak koji svako može poduzeti da bi svoje snove pretvorio u realnost je jednostavan. Samo treba započeti. Dakle, napravite taj korak, izgradite nešto, testirajte, prodajte. Sami zaključite je li vaša ideja dobra ili ne – njegov je savjet.
Testiranje ideje naučit će vas više za jedan dan nego godine razmišljanja, poručuje Marc Randolph.
Kako ignorirati "to ti nikada neće uspjeti"?
Upravljanje karijerom
-
Planirali ste dati otkaz, no poslodavac vam sada nudi nove, puno bolje uvjete… Što učiniti?
Situacija postaje posebno kompleksna u trenutku kada smo već primili službenu ponudu od novog poslodavca.
-
10 ključnih pitanja koja biste trebali postaviti poslodavcu na razgovoru za posao
Usprkos tome što mnogi smatraju da je obveza kandidata prilikom razgovora za posao isključivo pružanje suvislih, pametnih i pronicljivih odgovora, stvarnost je ipak ponešto drugačija. Jer, vjerovali vi to ili ne, poslodavci očekuju da ćemo i mi njih nešto priupitati. Time iskazujemo interes, informiranost o tvrtki i znatiželju te ostavljamo pozitivan dojam.
-
Signali koji nam poručuju da je vrijeme za pronalazak novog posla
Krenuvši od odnosa s nadređenom osobom, preko 'straha od ponedjeljka' pa do manjka prilika za rast i razvoj.
-
15 korisnih savjeta uz koje ćete napisati savršeno motivacijsko pismo
Zainteresirajte poslodavca i izdvojite se od ostalih kandidata za posao.
-
Simpatični i neobični ‘out of office’ mailovi
Koliko truda i mašte vi ulažete u njihovo pisanje?
-
Donosimo 8 načina kako izgraditi samopouzdanje na poslu
Samopouzdanje na radnom mjestu može biti presudno za vaš ukupni uspjeh. Može vas učiniti motiviranijima i ambicioznijima, manje zabrinutima i pod manjim stresom