Sve više kompanije prakticira oblik rada koji kombinira dolaske u ured i rad od kuće.
Prema nedavnom istraživanju McKinseya, devet od 10 tvrtki planira usvojiti hibridni model rada, ali isto tako 68 posto tih tvrtki još nema izrađen detaljan plan kako ga provesti. Hibridni model predstavlja kombinaciju rada na daljinu i rada na licu mjesta, ali mnoge se tvrtke još uvijek bore s idejom kako se on uklapa u njihovo poslovanje nakon pandemije, objavio je privredni.hr.
Kako sve više tvrtki provodi hibridni rad, ključno je da zaposlenici prepoznaju znakove toksičnog hibridnog okruženja i razumiju hoće li njihova tvrtka stvoriti zdravu radnu kulturu osiguravajući pošten tretman zaposlenih, kako u uredu tako i radnika na daljinu.
FlexJobs je identificirao šest znakova koje mogu ukazivati na toksičnost hibridnog radnog mjesta.
Ne postoji stvarni plan za stvaranje hibridne radne snage
Upravo iz žurbe da se ovaj model poslovanja provede u djelo, kompanije ne uzimaju dovoljno vremena za analizu i planiranje, a to onda dovodi do nedostatka osnovnih i ključnih elemenata plana.
Niti jedan viši čelnik ne radi na daljinu
Tvrtka koja uistinu cijeni rad na daljinu imat će ljude na svim razinama koji rade na daljinu, uključujući i upravu. Ako je samo zaposlenicima dopušteno raditi na daljinu, a vodstvo radi u uredu, može se pretpostaviti kako radnici na daljinu ne mogu napredovati unutar tvrtke.
Alati za digitalnu komunikaciju nisu prioritet
S obzirom da je u pitanju rad na daljinu, neophodno je osigurati te koristiti određene alate za komunikaciju i suradnju. Ako tih alata nema, onda je to još jedan od dokaza kako nešto nije uredu s hibridnim načinom rada u toj tvrtki.
Proslave, pohvale i nagrade događaju se samo u uredu
Velik dio poslovne kulture neke tvrtke čine proslave, pohvale i aktivnosti nagrađivanja, kako bi se pokazao respekt prema zaposlenicima te kako bi i oni sami osjećali vrijednima. Uz tehnološke alate i platforme kao što su Slack i Zoom, lako je podijeliti pohvale i ohrabrenje za cijeli tim.
Uprava nema čvrst plan komunikacije za članove tima koji rade na daljinu
Tvrtke koje žele da hibridni način poslovanja uspije, moraju posebnu pozornost pokazati prema komunikaciji. Menadžeri trebaju imati jasan plan komunikacije, tako da svaki zaposlenik bude upoznat s važnim pitanjima.
Nema mogućnosti napredovanja radnika koji rade na daljinu
Ako su profesionalni razvoj i karijera za radnike na daljinu manje jasni nego za one koji rade u uredu, uključujući unapređenja i povišice, postoji problem. Ako se čini da su prilike za učenje i rast unutar vaše tvrtke rezervirane za samo uredske radnike, to je znak da vaš poslodavac ne cijeni radnike na daljinu ili ih ne vidi dijelom većeg strateškog plana tvrtke.
Izvor: privredni.hr