Prema anketi, većina zaposlenih u Hrvatskoj svoj posao obavlja u okolinama koje, službeno ili prešutno, brane javno komentiranje plaća među zaposlenicima.
Pristojnost i dobar odgoj nalažu nam kako se, naprosto, o određenim temama u našem društvu ne priča.
Stoga ćemo, uljudnosti radi, u pravilu izbjegavati razgovor o dobi naših sugovornika, njegovoj ili njezinoj stranačkoj pripadnosti, vjerskom opredijeljenju ili pak – plaći koju zarađuju. Mnogi ovu posljednju temu posebno, u 'širokom luku', zaobilaze tijekom razgovora s kolegama iz firme.
Međutim, mijenjaju li se stvari po tom pitanju i u kojoj mjeri javno komentiramo plaće u tvrtkama u kojima radimo? Odgovor na ovo pitanje potražio je portal MojPosao, anketom u kojoj je svoje mišljenje ponudilo više od 1100 ispitanika.
Organizacijska klima i klauzule o tajnosti brane razgovor
Prema anketi, većina zaposlenih u Hrvatskoj svoj posao obavlja u okolinama koje, službeno ili prešutno, brane javno komentiranje plaća među zaposlenicima.
Naime, čak 69% zaposlenih ističe kako ne smiju otvoreno razgovarati o ovoj temi.
U određenim tvrtkama zabrana je formalizirana putem klauzula o tajnosti plaće, dok se u ostalim kompanijama, prema riječima jednog ispitanika, radi o 'organizacijskoj klimi, zbog koje nikome na pada na pamet razgovor o ovoj temi'.
Pa ipak, polovicu radnika čiji poslodavci brane razgovore o plaći nikakve zabrane ne mogu spriječiti da međusobno pričaju o novcu koji im sjeda na račune, ali u pravilu to čine samo s jako bliskim kolegama, dok se druga polovica pridržava nametnutih zabrana.
Čak i oni koji smiju, nerado pričaju o tome
S druge strane, 31% radnika u Hrvatskoj tvrdi kako u njihovim radnim okolinama ne postoje nikakva ograničenja kad je posrijedi razgovor o plaći.
Međutim, iako smiju razgovarati o ovoj temi, nešto više od polovice zaposlenih(54%) izbjegava takvu vrstu razgovora s kolegama jer, kako ističu, radi se o 'privatnoj stvari svakog pojedinca', dok 46% onih koji rade u tvrtkama koje ne brane takve razgovore, otvoreno i javno s kolegama komentira plaće u kompaniji.
Bilo kako bilo, čak i ako u vašoj tvrtki razgovor o ovoj temi nije uobičajena pojava, vašu plaću možete usporediti s primanjima drugih - na servisu MojaPlaća!
O anketi:
Sudjelovalo je više od 1100 ispitanika. Zbog jednostavnosti ispunjavanja ankete nisu zabilježeni demografski podaci o ispitanicima tako da se rezultati ne mogu generalizirati, ali su indikativni.