Pitanje plaće često nam se nameće kao jedna od onih tema koje nas potajno zaokupljaju, ali o kojima rijetko otvoreno govorimo.
Mnogi od nas premišljaju se tjednima, pa i mjesecima, kada bi bio pravi trenutak za razgovor o povišici, a nesigurnost nas često sprječava da napravimo prvi korak. Strah od odbijanja, bojazan da ćemo se činiti pohlepni ili da ćemo narušiti odnos s nadređenima često nas koče više nego što bismo htjeli priznati. Tome pridonosi i osjećaj nelagode zbog tabua koji okružuje razgovore o novcu, kao i sumnja u vlastite zasluge – jesmo li uopće dovoljno postigli da tražimo više? Ipak, nitko osim nas samih neće ovu temu postaviti na stol, što nas tjera da prevladamo strah i pronađemo način da se izborimo za ono što zaslužujemo.
Ako se nadamo povišici na trenutnom radnom mjestu, važno je zapamtiti da “naša plaća nije nikome drugome na pameti osim nama samima”, kaže Angelina Darrisaw, karijerna trenerica i osnivačica tvrtke C-Suite Coach. “Moramo pokrenuti razgovor kako bi naš menadžer znao da nam je to prioritet.”
Stoga, u nastavku donosimo 5 savjeta kako pristupiti razgovoru o povišici:
1. Pripremi argumente na temelju svojih postignuća
Prije nego što pokrenemo razgovor na ovu temu, trebamo napraviti popis svojih ključnih uspjeha i doprinosa tvrtki. To mogu biti rezultati poput povećanja prodaje, uspješno zaključenih projekata ili procesnih poboljšanja koja smo inicirali. Konkretni, mjerljivi dokazi bit će naš najjači alat u razgovoru.
2. Odaberi pravi trenutak
Vrijeme je ključno. Razmisli o poslovnom okruženju – ako je tvrtka u financijskim poteškoćama, naš zahtjev možda neće biti dobro prihvaćen. Ciljaj na razdoblja poput godišnjih pregleda učinka, vremena donošenja proračuna ili nakon što postignemo značajan poslovni uspjeh.
3. Budi informiran/a o tržišnim standardima
Prije razgovora, istraži koliko vrijedi tvoja pozicija na tržištu rada. MojaPlaća je izvrstan alat koji omogućuje usporedbu naše plaće s prosjecima u profesiji, industriji i regiji. Ove informacije pomoći će nam u postavljanju realnih zahtjeva i demonstraciji menadžeru da smo dobro informirani o tržišnim standardima, što daje težinu našim argumentima.
4. Pripremi prijedlog, a ne zahtjev
Pristupi razgovoru smireno i s tonom suradnje. Umjesto da tražiš određenu cifru, izrazi spremnost za raspravu o tvojem doprinosu i prilagodbi plaće na temelju ostvarenih rezultata i tržišnih uvjeta. Primjerice, možeš reći: "Na temelju mojih rezultata i istraživanja tržišta, vjerujem da je ovo dobar trenutak za razgovor o mojoj plaći."
5. Budi otvoren/a za povratne informacije
Ako tvoj zahtjev ne bude odmah prihvaćen, nemoj se obeshrabriti. Pitaj svog menadžera što možeš dodatno učiniti kako bi opravdao/la povišicu u budućnosti. Ovakav pristup pokazuje profesionalnost, otvorenost za rast i predanost ciljevima tvrtke, čime ostavljamo pozitivan dojam.